Publikacja "Dziedzictwo na nowo. Materiały inspiracyjne i ćwiczenia dla pracujących z dziećmi i młodzieżą" powstała na potrzeby projektu Innowacje w edukacji o dziedzictwie kulturowym. Seminarium szkoleniowo-inspiracyjne / Local history, memory and cultural heritage in youth education. Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ oraz współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
Projekt był realizowany przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna w Warszawie w 2018 roku. Podczas szkolenia skierowanego do edukatorów, animatorów i muzealników dzieliliśmy się swoim doświadczeniem w zakresie edukacji o dziedzictwie. Chcielibyśmy, by nasz przekaz dotarł także do innych osób pracujących z dziećmi i młodzieżą, które chciałyby skorzystać z naszych propozycji. Do nich kierujemy tę niewielką publikację.
Pierwszą część publikacji poświęcamy prezentacji założeń, którymi kierujemy się w swojej pracy. W tej części pokrótce omawiamy, czym jest etnografia, etnologia i antropologia, a także jak rozumiemy kluczowe dla nas pojęcia, takie jak kultura, tożsamość, dziedzictwo, tradycja, a także wielokulturowość, różnorodność i lokalność. Druga część publikacji zawiera opisy ćwiczeń - gorąco zachęcamy do korzystania z przedstawionych pomysłów! Publikację zamykamy artykułem Marii Małanicz-Przybylskiej pt. Skąd jesteśmy - kim jesteśmy?