Opis projektu
Wybuch pełnoskalowej wojny przeciwko Ukrainie spowodował największe po II wojnie światowej migracje o charakterze przymusowym. Wyjazdy obywatelek i obywateli, szczególnie osób w wieku aktywności zawodowej, mogą stanowić jedno z głównych utrudnień, jakie może napotkać Ukraina w czasie odbudowy po zakończeniu agresji rosyjskiej. Dlatego też już obecnie należy podjąć głęboki namysł nad tym, jakie instrumenty można zaprogramować i zrealizować, aby konieczne inwestycje infrastrukturalne, ale też społeczne nie były opóźniane ze względu na brak
odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.
Głównym celem seminarium jakie ma zostać zorganizowane w Kijowie jest podzielenie się wiedzą i doświadczeniem zarówno badaczy, jak i praktyków na temat stymulowania migracji powrotnych oraz programowania instrumentów z zakresu imigracji cudzoziemców, tak aby mogło to zostać wykorzystane w czasie tworzenia planów odbudowy Ukrainy w części dotyczącej kapitału ludzkiego.
Działaniem jest seminarium zorganizowane w formie hybrydowej, w którym wezmą udział naukowcy i praktycy specjalizujący się w obszarze rynku pracy.
Podstawową zmianą będzie podniesienie świadomości na temat wyzwań jakie związane są z odbudową Ukrainy w kontekście zapewnienia odpowiedniego kapitału ludzkiego oraz wykorzystanie doświadczeń Polski oraz kilku innych państw w zakresie stymulowania migracji powrotnych oraz polityki imigracyjnej.