Opis projektu
Głównym celem projektu była poprawa jakości rehabilitacji społecznej osób z niepełnosprawnościami (OzN) w Gruzji poprzez podniesienie kompetencji specjalistów i wdrożenie nowoczesnych, innowacyjnych metod pracy. Projekt skierowany był do terapeutów oraz pracowników administracji publicznej z regionów Akhaltsikhe i Khizabavra, których rola w codziennej pracy z OzN i ich otoczeniem ma kluczowe znaczenie dla poprawy jakości życia tych osób.W ramach projektu zrealizowano cykl specjalistycznych warsztatów, które odbywały się w Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnym Kamilianów w Tbilisi (filia w Akhaltsikhe). Zajęcia prowadzono równolegle w dwóch grupach: jednej z psychologiem i seksuologiem, drugiej z pedagogami. Po zakończeniu cyklu warsztatów grupy wymieniały się prowadzącymi, dzięki czemu uczestnicy zdobyli wiedzę z różnych obszarów tematycznych.
W szkoleniach udział wzięło:14 terapeutów pracujących na co dzień z OzN, 7 pracowników administracji publicznej zaangażowanych w działania na rzecz zwiększenia dostępności usług i wspierania samodzielności OzN.
Uczestnikami byli pracownicy Centrum Kamilianów, ale również personel z zaprzyjaźnionych placówek, takich jak: Szkoła Specjalna nr 7, ośrodek „Zielony DOM” dla osób ze spektrum autyzmu, Szkoła Publiczna w Arali i Centrum Humanitarne w Khizabavrze.
Projekt zakończyła wizyta studyjna w ośrodku w Khizabavrze, podczas której szczegółowo omawiano przypadki dzieci z podejrzeniem spektrum autyzmu oraz zaprezentowano możliwe kierunki wsparcia terapeutycznego i edukacyjnego. Spotkanie unaoczniło ogromne zaangażowanie kadry oraz potrzebę dalszego kształcenia i doposażenia placówki w narzędzia wspierające terapię i edukację.
Dodatkowo, w ramach projektu przeprowadzono kampanię społeczną (m.in. w mediach społecznościowych), której celem było promowanie niezależności i samodzielności osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie.
Rezultaty projektu: Zwiększenie wiedzy i umiejętności specjalistów, Zmiana podejścia do społecznego włączania OzN, Wdrożenie innowacyjnych metod terapeutycznych, Rozbudzenie potrzeby dalszego rozwoju zawodowego kadry, Promocja niezależności i samodzielności osób z niepełnosprawnościami.
Sponsorem projektu jest Program RITA – „Przemiany w regionie”, realizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji i wspierany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Program RITA od lat wspiera inicjatywy służące rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego, dzieląc się polskim doświadczeniem przemian demokratycznych. Dzięki temu wsparciu możliwa była realizacja naszego projektu.